Maakuntavaltuusto 2021-2025

Satakuntaliiton ylintä päätösvaltaa käyttää maakuntavaltuusto. Maakuntavaltuusto hyväksyy mm. maakuntasuunnitelman ja maakuntakaavan, Satakuntaliiton johto- ja hallintosäännöt, talousarvion, taloussuunnitelman, toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen.

Satakunnan maakuntavaltuustossa on 52 jäsentä vuosille 2021-2025. Maakuntavaltuuston jäsenet edustavat Satakuntaliiton jäsenkuntia eli kaikkia Satakunnan 16 kuntaa kevään kuntavaalien tuloksen mukaisesti. Valinnoissa on huomioitu tasa-arvolaki. Kullakin jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen.

Puolueiden paikkamäärät ovat seuraavat: Sosialidemokraatit (SDP) 13, Kokoomus (KOK) 11, Keskusta (KESK) 9, Perussuomalaiset (PS) 9, Vasemmistoliitto (VAS) 5, Vihreät (VIHR) 3 ja Kristillisdemokraatit (KD) 2.

Kunnittain paikat jakautuvat seuraavasti (1.1.2021 asukasluvun mukaisesti): Eura 3, Eurajoki 3, Harjavalta 2, Huittinen 3, Jämijärvi 1, Kankaanpää 4, Karvia 1, Kokemäki 2, Merikarvia 1, Nakkila 2, Pomarkku 1, Pori 12, Rauma 10, Siikainen 1, Säkylä 2 ja Ulvila 4.

Puheenjohtaja  Matias Marttinen (KOK), Rauma
I varapuheenjohtaja Tapio Huhtanen (KESK), Pori
II varapuheenjohtaja Lassi Salomäki (SDP), Harjavalta
III varapuheenjohtaja Mikko Kaunisto (VAS), Huittinen

 

Jäsen                                             Henkilökohtainen varajäsen                    

Eurajoki (3)
Jalonen Vesa (Kesk.)                               Vaitomaa Marja
Hollmén Maria (Kok.)                             Tuominen Hanna
Sjöman Ilona (SDP)                                 Sainio Tuula-Marja

Harjavalta (2)
Salomäki Lassi (SDP)                                Nummikari Reijo
Uotila Jarmo (Kok.)                                   Keisari Heikki

Huittinen (3)
Immonen Joonas (Kesk.)                          Kuisma Aulikki
Kaunisto Mikko (Vas.)                               Sarjomaa Sisko
Tähtinen Tinja (Kok.)                                Tormas Anni

Jämijärvi (1)
Peurala Matti (Kesk.)                                  Sorvali Timo

Kankaanpää (4)
Haavisto Erno (PS)                                     Vehmasto Aulis
Kerola Keijo (Kesk.)                                   Uusitalo Mikko
Kuusisto Paula (SDP)                                Mäensivu Petra
Laurila Tapio (PS)                                      Latvajärvi Sofia

Karvia (1)
Kannisto Jari (SDP)                                   Raita-aho Voitto

Kokemäki (2)
Perttula Arto (PS)                                       Lahtinen Marko
Tuominen Eeva-Liisa (Kesk.)                   Seppälä Juhani

Merikarvia (1)
Jaakkola Anna-Kaisa (Kesk.)                    Ylineva Niina

Nakkila (2)
Ahola Kelpo (Kok.)                                      Aalto Harri
Hakala Vilho (Kesk.)                                   Myllymaa Ilmo

Pomarkku (1)
Heininen Jaana (Vas.)                                 Salmela Aila

Pori (12)
Alenius Sinikka (SDP)                                 Kähkönen Neea
Hesso Emmastiina (Vas.)                           Ranta Raisa
Huhtanen Tapio (Kesk.)                             Kantola Juha
Korpela Simo (KD)                                      Juntunen Marketta
Lahto Christa (PS)                                       Välimäki Matti
Lundén Martti (SDP)                                  Välimäki Erno
Myllykoski Sonja (SDP)                              Puska Tiina
Peltola Etta (PS)                                           Nurmi Arto
Pullinen Laura (Vihr.)                                 Sinisalmi Hanna
Ropo Mikael (Kok.)                                     Joutsenlahti Juha
Salmi Anssi (PS)                                          Viinamäki Niko
Välimäki Viliina (Kok.)                               Kyhä Henna

Rauma (10)
Ahvenjärvi Sauli (KD)                                 Vainila Johanna
Hanni Marianna (Vihr.)                             Hiljanen Heidi
Hatakka Lotta (Vas.)                                   Rantanen Miika
Kailaanmäki Pasi (Vihr.)                           Ruponen Susanna
Kiiski Sanna (PS)                                        Määttä Jasmin
Korteniemi Mika (PS)                                 Vainio Tomi
Marttinen Matias (Kok.)                             Eklöf Mikael
Pettersson Sari (Kok.)                                Lampi Iida
Ringbom Reijo (SDP)                                  Wallenius Pekka
Vauhkonen Ilse (SDP)                                 Pirinen Maarit

Siikainen (1)
Kurtti Arja (SDP)                                          Vettenranta Katja

Säkylä (2)
Jaspa Marjo (Kok.)                                       Kauppi Kullervo
Rautiainen Pekka (SDP)                             Mäkinen Jari

Ulvila (4)
Mäntylä Anne (SDP)                                    Riita Tuulia
Roine Antti (Kok.)                                       Kallioinen Mika
Sillanpää Marja (Kok.)                               Ahonen Tiina
Tuori Pekka (Vas.)                                       Raune Vesa-Pekka